V Polabské nížině, severozápadním směrem od Pardubic leží obec Černá u Bohdanče. Svůj název získala víska patrně podle rázu okolní krajiny, kdy v době počátků osídlování rostly v okolí husté, převážně bukové lesy. Nejstarší zmínky o Černé jsou ze 14. stol. V té době byla ves majetkem Albrechta z Cimburka, který ji v r. 1377 prodal Opatovickému klášteru. Po zpustošení kláštera připadla obec do majetku Diviše Bořka z Miletínka, později knížat Minsterberských. V r. 1488 získal Černou do zástavy pan Václav Žehušický z Nestajova a Žehušic, který své dědictví a právo k dědinám Opatovického kláštera, prodal Vilémovi z Pernštejna za 3 000 zlatých uherských. Roku 1560 prodali Pernštejnové obec spolu s ostatním panstvím Maxmiliánovi. Po letech připadla Černá bohdanečskému úřadu, dle panského urbáře měla k roku 1588 evidovano 10 obytných čísel. Poprvé byla obec registrována jako samostatně hospodařící v r. 1794. Rokem 1960 byla přičleněna k nedaleké obci Rybitví a po 30-ti letech se stala opět oficiálně samostatnou. V Černé jsou vysázeny lípy na počest významných osobností, protéká jí Rajská struha, vlévající se do Labe. Dominantou u struhy je mlýn pana Cepla ze 17. stol. Současným majitelem je rodina Zářeckých.
V roce 1950 bylo založeno JZD, kterému předsedal pan Křičenský. Od roku 1990 působí na tomto místě farma ing. Štěpanovského.
Náves obce zdobí zvonička a památník, který nese jména padlých vojínů v 1. světové válce, datovaný k r. 1930. V této části vísky je situována budova OÚ, pohostinství a obchod se smíšeným zbožím.
Plynofikace v naší obci proběhla v roce 1986 a o čtyři roky dříve, tedy v roce 1982 byl uveden do provozu vodovodní řad.
Dnes stojí na území obce Černá u Bohdanče 85 domů a 35 zahrádkářských chatek.
Obec je díky dvěma písníkům vyhledávaným místem pro odpočinek, rybaření a sportovní vyžití.
V roce 2000 se rozprodaly pozemky pro výstavbu nových domů a v současné době se pokračuje s rozšířením výstavby v lokalitě „Na Obci“. Touto výstavbou by se měl v budoucnu v naší obci zdvojnásobit počet obyvatel. Od roku 2001 má naše obec zajištěnou dopravní obslužnost díky MHD z nedalekých Pardubic.
Mlýn ze 17. stol., dřevěná zvonička, kamenný křížek a památník padlým v centru obce
V polabské nížině, která je součástí tzv. Zlatého pruhu země české, na pravém břehu řeky Labe, severozápadně od Pardubic a jižně od Lázní Bohdanče leží obec Černá u Bohdanče. Název "Černá" získala pravděpodobně díky hustým, převážně bukovým lesů, které rostou v jejím okolí.
Obec Černá u Bohdanče
Černá u Bohdanče 156
533 41
Pondělí 14:30 - 17:30
Út - Pa: v termínu po telefonické domluvě